Nezobrazuje se Vám e-mailová zpráva korektně? Klikněte zde.

Aktuality ECK

10.9.2010 - Největší solární elektrárna ve střední Evropě již zahájila provoz
20.8.2010 - Školní pomůcky bez jedů
9.8.2010 - Poradenství k programu Zelená úsporám v plném proudu
Aktuální článek ECK

Největší solární elektrárna ve střední Evropě již zahájila provoz
Nedaleko Kralup nad Vltavou, mezi obcemi Nová Ves a Vepřek, se nachází největší fotovoltaická elektrárna v ČR a ve střední Evropě. Její výstavbu zrealizovala společnost DECCI a.s., která své fotovoltaické elektrárny prezentuje pod obchodní značkou FVE CZECH. Výkon solární elektrárny je 35 MWp. Elektrárna je navržena do 26 bloků jako decentralizovaná soustava monokrystalických panelů. Pro její výstavbu byly použity invertory SMA, solární panely Phono Solar 185 a 190 Wp a žáruvzdorná pozinkovaná ocelová konstrukce Krinner se závrtnými šrouby a hliníkovými příčnými profily. Při slavnostním otevření elektrárny nechyběli ani dispečeři Ekologického centra Most a Kralupy nad Vltavou... celý článek.
Ekoporadenská linka (Zelený telefon - 800 100 584)

Jak na slimáky v zahradě?
Lze proti nim sice použít postřik, ale ten je jedovatý, a tedy velmi drastický jak
k přírodě, tak k lidem. Proto je lepší pokusit se proti nim bojovat biologickou nebo mechanickou cestou. Některé druhy slimáků jsou škodlivější než jiné.
Větší druhy slimáků se živí houbami a odumřelým organickým materiálem...
celá odpověď.
Zelená úsporám

Jak si vybrat okna?
Jednou z podporovaných oblastí programem Zelená úsporám je výměna oken v obytných, případně veřejných budovách za účelem snížení tepelných ztrát a tedy snížení spotřeby energie na vytápění domu.
V této souvislosti ekoporadci často slýchávají otázku: "Jak si vybrat okna?" V následujícím textu se pokusíme na tuto otázku nalézt odpovědi, které by mohli případným zájemcům posloužit jako vodítko při výběru nových oken a upozornit je, na co si mají při výběru dávat pozor. Celý článek zde....
ECK funguje jako poradenské středisko spolupracující s programem Zelená úsporám. V případě dotazů nás kontaktujte prostřednictvím bezplatné linky: 800 100 584, e-mailu: ekoporadna@eckralupy.cz nebo nás navštivte osobně v naší kanceláři.
Znečištění ovzduší

Aktuální imisní situace na jednotlivých měřicích stanicích - přehledné indexy kvality ovzduší najdete na www.eckralupy.cz v pravém sloupci.
Informace o imisní situaci jsou aktualizovány v pracovních dnech od 6 do 22 hod. O víkendech a svátcích můžete využít stránky www.chmi.cz.
Zde si můžete zobrazit grafické výstupy z jednotlivých stanic.
Dění v průmyslu

Butadien Kralupy a.s. - 13.9.2010
V týdnu od 13. do 17.9. dojde ke zvýšenému spalování acetylénového plynu na fléře, což bude mít za následek vyšší hlučnost a plamen. Důvodem jsou investiční akce prováděné na potrubí.

MERO ČR a.s. - 13.9.2010
Omezené množství ropy vyteklo mimo technologické zařízení do záchytné jímky. Je možné, že se objeví zápach z vypařovaných uhlovodíků.

Aktuální informace o dění v Areálu chemických výrob v Kralupech najdete na www.eckralupy.cz
v pravém sloupci.
Aktuality projektu Kralupy - čisté město

10.9.2010 - ZŠ Praktická má zájem o patronát
Ekocentrum navštívila paní učitelka Seinerová ze ZŠ Praktické s návrhem na zapojení této školy do projektu Kralupy – čisté město. Samozřejmě rádi uvítáme každý kolektiv i jednotlivce, kteří se rozhodnou do projektu zapojit a přispět svou snahou ke zvelebení vzhledu i životního prostředí našeho města.
ZŠ Praktická má zájem o patronát nad lokalitou poblíž budovy školy, kam vychovatelky chodí s dětmi ze družiny na procházky, ale za hezkého počasí tu mohou žáci školy trávit hodiny výtvarné výchovy, pracovních činností či přírodovědy apod. Jedná se o park pod nemocnicí podél Vltavy, sousedící s přístavištěm. Na společné schůzce v ekocentru bylo dohodnuto předání patronátu škole nad touto lokalitou formou zábavné akce pro děti, kterou uspořádáme ještě v říjnu nebo na jaře, podle časových možností školy.

25.8.2010 Přidány nové obrázky černého místa Podháj.

23.8.2010 Nové obrázky černého místa Rusavky.

18.8.2010 Nové obrázky kralupských podchodů a společných prostor bytových domů.
Pro školy

Od nového školního roku nabízíme:

Environmentálně vzdělávací publikace:
- AKTA U - Po stopách uhlí a záhadných únosů žab
- Poznej vetřelce aneb invazní druhy rostlin kolem nás
- Chemie a životní prostředí (výukové CD)

Environmentálně vzdělávací projekty:
- Kralupy - čisté město
- Máme to vychytaný

Výukové programy:
- Chemie a životní prostředí
- Zelené nakupování

Dále nabízíme:
- přednášky, semináře, poradenství
- projekty šité na míru pro vaši školu
- publikace, videokazety, CD
- praxi pro studenty

Více informací na našich stránkách.
Kalendář akcí

16.9.2010 - (Říčany u Prahy) - EKOZAHRADA - seminář

18.9 - 19.9.2010 - (celá ČR) - POJEĎTE DO KOSTELA NA KOLE!

22.9.2010 - (Praha) - JAK SE U NÁS ŽIJE ZVÍŘATŮM
Na čem zrovna pracujeme

Ekocentrum se zapojí do akce Den bez aut

Ekologické centrum se zapojí i letos do projektu Evropský týden mobility, ke kterému se město Kralupy nad Vltavou přihlásilo. V pátek 17. září 2010 proběhne Den bez aut, což je akce pro kralupské žáky základních škol. Po celé dopoledne, kdy bude uzavřena ulice Generála Klapálka, budou dispečeři ekocentra a jiné organizace u svých prezentačních stánků informovat příchozí žáky i veřejnost o škodlivých vlivech automobilové dopravy životní prostředí i o alternativních způsobech dopravy, které jsou k přírodě šetrnější.
Cílem této akce je upozornit obyvatele měst na všechny negativní jevy, které s sebou automobilismus přináší a nabídnout alternativu. Kralupské cyklostezky nabízejí bezpečný, pohodlný a rychlý průjezd městem cyklistům i příjemné procházky chodcům. Také dnešní cestování vlakem je pohodlné, rychlé a mnohem šetrnější k životnímu prostředí než automobilová doprava. Dopolední uzavírka frekventované ulice Generála Klapálka dá alespoň několika lidem znovu pocítit, jaké by to bylo pohybovat se po městě bezpečně, bez hluku a výfukových zplodin.

Vaše tipy na to, co by Vás zajímalo, nám můžete zasílat na ekoporadna@eckralupy.cz.
Pravidelné zasílání Zpravodaje
Chcete-li se zaregistrovat k odebírání Zpravodaje, můžete tak učinit zde.
Zrušení zasílání
Pro zrušení klikněte prosím zde.
Ekologické centrum na Facebooku
Ekologické centrum Kralupy na Vltavou,
OD Máj, Palackého náměstí 1091, 278 01 Kralupy nad Vltavou
Tel./fax: 315 720 287, E-mail: ekoporadna@eckralupy.cz, URL: www.eckralupy.cz

© 2010 Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou