Koupání v přírodě má své nezaměnitelné kouzlo a mnoho lidí přitahuje možnost osvěžit se v přírodních vodách, obklopeni krásnou krajinou. Nicméně tato aktivita s sebou přináší i určitá rizika, na která bychom neměli zapomínat.
Koupání v přírodě patří mezi oblíbené letní aktivity mnoha lidí. Možnost ponořit se do osvěžujících vod jezer, řek nebo rybníků a užívat si okolní přírodu má své nezaměnitelné kouzlo. Tento způsob rekreace nabízí příležitost uniknout z městského shonu, relaxovat a nabrat nové síly. Přestože je koupání v přírodních nádržích často příjemným zážitkem, je důležité být si vědom potenciálních rizik, která mohou být s touto činností spojena.
Hlavní rizika spojená s koupáním v přírodě
Kvalita vody v přírodních nádržích není vždy optimální. Ve vodách mohou být přítomny různé bakterie a paraziti, jako jsou například sinice, které mohou způsobit kožní vyrážky, infekce nebo jiné zdravotní problémy. Vysoké koncentrace škodlivých mikroorganismů se často vyskytují ve stojatých vodách, jako jsou rybníky a jezera, zejména v teplých letních měsících.
V přírodních vodách mohou být různé skryté překážky, jako jsou kameny, větve nebo dokonce odpadky, které mohou způsobit zranění. Může dojít k řezným ranám, pohmožděninám či zlomeninám. Navíc některé oblasti mohou mít náhlé změny hloubky, což představuje riziko zejména pro neplavce.
V řekách a potocích mohou být silné proudy a víry, které dokážou snadno unést i zkušené plavce. Tyto přírodní síly jsou často nepředvídatelné a mohou způsobit, že plavec ztratí kontrolu a dostane se do nebezpečné situace. Proto je důležité vždy vědět, jak silný proud je a jaký je jeho směr.
Teplota vody v přírodních koupalištích může být velmi variabilní. I v letních měsících je voda v hlubších jezerech nebo horských řekách velmi chladná, což může způsobit podchlazení. Rychlý vstup do chladné vody může také vyvolat šok, což může vést k nebezpečným situacím, zvláště pokud člověk plave daleko od břehu.
Některé vodní rostliny mohou představovat riziko pro plavce. Například vodní trávy se zamotají kolem nohou a způsobí tak paniku nebo dokonce utopení. Dále mohou být v některých vodách přítomny nebezpečné druhy ryb nebo jiných živočichů, jako jsou například hadi.
Koupání pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek je velmi nebezpečné. Oslabují soudnost a koordinaci, což zvyšuje riziko utonutí nebo jiného zranění. I malé množství alkoholu může významně snížit schopnost reakce a orientace ve vodě.
Prevence a bezpečnostní opatření
Abyste minimalizovali rizika spojená s koupáním v přírodě, je důležité dodržovat několik základních pravidel:
Nezapomínejte na přítomnost sinic, zdali ve vodě vyskytují, si můžete ověřit rychlým testem: láhev se zúženým hrdlem (lze použít třeba průhledné lahve od balených vod) naplníme zcela vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru „sekaného jehličí nebo zelené krupice“ (a voda přitom zůstane čirá), jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy. Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně (aby se nezvířily usazeniny ze dna) a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice. Mnoho přírodních koupališť je pravidelně monitorováno hygienickými stanicemi, jejich stav naleznete například na mapě koupacích vody.
Informace o kvalitě přírodních vod ve Středočeském kraji
Koupání v přírodě může být skvělým zážitkem, pokud jsme si vědomi rizik a dodržujeme bezpečnostní opatření. Tímto způsobem si můžeme užít krásné chvíle v přírodě bez zbytečných komplikací.
Ing. Hana Matějková
Ekologické centrum Most a Kralupy n/Vlt.
VUHU a.s., Most
Zdroje:
Na co si dát pozor při koupání ve volné přírodě - Babyweb.cz
https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/biologicko-ekologicke-vedy/Koupaci-sezona-zacala.-Vedci-radi-na-co-si-dat-u-vody-pozor/
t.ly/cS1Jp
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6.30 - 14.30