Kvalita ovzduší

Praha 6-Břevnov
Praha 4-Chodov
Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 10-Průmyslová
Praha 5-Řeporyje
Praha 10-Šrobárova
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Kralupy nad Vltavou-sportoviště
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Služby sběrného dvora

Služby sběrného dvoraVyvěšeno: 22. 1. 2021
Sejmuto:
Evidenční číslo: 04-2021

Sběrný dvůrSlužby sběrného dvora

Sběrný dvůr je místem určeným obcí nebo městem ke shromažďování a sběru vybraných složek komunálních odpadů a je vybaven několika druhy shromažďovacích prostředků (různé typy kontejnerů, sběrné boxy, uzavřené sklady nebezpečných odpadů apod.) Na sběrném dvoře lze sbírat mnoho druhů odpadů, včetně nebezpečných složek. Je využíván zejména pro objemný odpad, odpad ze zeleně, stavební odpady, kovový odpad, zpětný odběr výrobků, nebezpečný odpad apod. Víte ale, jaký je rozdíl mezi sběrným dvorem a sběrným místem? Co vše vlastně můžeme na sběrném dvoře odložit a za jakých podmínek? Je to zdarma, nebo za poplatek? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v článku.


Sběrný dvůr je dnes už skoro v každém městě a obci. Můžete do něj odvézt v podstatě všechny odpady, které vzniknou u vás doma a nevejdou se do kontejneru, případně do něj vůbec nepatří (to platí zejména pro nebezpečné odpady). Sběrné dvory musí být v případě skladování nebezpečných odpadů dostatečně stavebně zajištěny proti úniku škodlivin do životního prostředí, např. nepropustnou podlahou nebo vodohospodářským zajištěním apod. Současným trendem a výhodnějším řešením se však stává používání speciálních skladovacích kontejnerů, které umožňují provozovat sběrný dvůr při standardní úrovni stavebního zabezpečení. Obsluha sběrného dvora je proškolená, aby věděla, jak přivezené odpady dále třídit. Většina sebraných odpadů se dále předává k recyklaci, případně (pokud není jiná možnost) končí na skládce. V případě menších obcí bývá zřízen společný sběrný dvůr ve středu oblasti nebo tzv. sběrná místa. Sběrná místa se liší od sběrných dvorů zpravidla jednodušším administrativním režimem, neboť zde obce přijímají pouze omezené množství druhů odpadů a slouží výhradně pro obyvatele příslušné obce. Pojem však není v legislativě odpadového hospodářství vymezen.

Občané města Kralupy nad Vltavou mohou na sběrném dvoře ukládat odpad do jednotlivých kontejnerů dle následujícího rozdělení:

 • stavební suť (cihly, kamení, hlína, sádrokarton, střešní tašky, apod.)
 • stavební materiály z bytového jádra, okna, dveře, izolační materiál polystyren, vata apod.
 • odpad ze zeleně (tráva, větve, vánoční stromky, listí, apod.)
 • objemný odpad z domácností (skříně, stolky, židle, postele, matrace, čalouněný nábytek, záchody, umyvadla, apod.)
 • nebezpečné složky komunálního odpadu
 • sklo
 • plasty
 • papír, kartony, časopisy a noviny
 • kovový odpad
 • jedlé oleje a tuky
 • vysloužilé elektrospotřebiče, světelné zdroje, baterie a akumulátory, apod.

Obyvatelé města Kralup nad Vltavou jsou v souladu s Provozním řádem sběrového dvora povinni prokázat se obsluze dokladem totožnosti, z něhož je patrné, že mají trvalé bydliště na správním území města nebo se zde přechodně zdržují. Poté zde mohou odpady ukládat zdarma.

Ukládání některých odpadů je však zpoplatněno takto:

 • Občané města mohou odevzdat 4 ks pneumatik zdarma, nad toto množství jsou pneumatiky zpoplatněny částkou 25,- Kč za kus (totéž platí ostatní občané).
 • Stavební materiály (okna, izolační materiál, umakart, polystyren, vata apod.) - 2,50 Kč/kg
 • Stavební suť (cihly, kamení, hlína, sádrokarton, střešní tašky, apod.) - 0,90 Kč/kg
 • Nebezpečný odpad, jako jsou barvy, lepenka, eternit a ostatní chemie mohou občané Kralup nad Vltavou ukládat do sběrného dvora zdarma, ostatní za poplatek 6 Kč/kg.
 • Objemný komunální odpad (čalouněný nábytek, plastový nábytek, matrace, podlahové krytiny, peřiny, sanitární keramiku, textil, boty, lyže, saně a ostatní domovní odpad který nelze roztřídit na plast, sklo, papír a kov, ukládají občané Kralupy nad Vltavou zdarma, ostatní občané za cenu 2,50 Kč/kg.
 • Bio odpad (trávu, větve apod.) ukládají občané Kralupy nad Vltavo zdarma, ostatní občané za poplatek 1,20 Kč/kg.

Technické služby také zajišťují odvoz objemného komunálního odpadu z domácností. Cena za odvoz je odvozena od výsledného množství odpadu. Minimální poplatek činí 100,- Kč (například za pohovku).

Právnické osoby a fyzické osoby, které jsou nositeli oprávnění k podnikatelské činnosti, nemohou na sběrném dvoře odkládat odpady vznikající jejich podnikatelskou činností. Pokud budou tyto osoby potřebovat zajistit nakládání s odpady vznikající jejich podnikatelskou činností, mohou se obrátit na technické služby města, kde jim poradí a pomohou, pokud to bude možné.

Sběrný dvůr v Kralupech nad Vltavou naleznete na této adrese:
Technické služby města – sběrný dvůr
Libušina 123
278 01 Kralupy n. Vlt.
tel.: 315 726 589
Provozní doba sběrného dvora je každý den od 9.00 do 17.00 hod. Je otevřeno i o sobotách, nedělích a svátcích vždy v uvedený čas mimo polední pauzy, která je od 10.30 do 11.00 hod.

 

Jana Krátká
Ekologické centrum Kralupy n/Vlt.
Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a.s., Most

Foto: pixabay.com

Zdroje:
www.samosebou.cz/2018/04/09/sberny-dvur-vse-co-jste-chteli-vedet
www.tskralupy.cz/sluzby-tsm/sberny-dvur


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 23. 02. 2021 8:59