Kvalita ovzduší

Praha 6-Břevnov
Praha 4-Chodov
Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 10-Průmyslová
Praha 5-Řeporyje
Praha 10-Šrobárova
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Kralupy nad Vltavou-sportoviště
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Praha 7-Holešovice
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Včelám ve Spolaně se daří. Včelaři stočili více medu než loni

Včelám ve Spolaně se daří. Včelaři stočili více medu než loniVyvěšeno: 25. 6. 2021
Sejmuto:
Evidenční číslo: 26-2021

02.jpgVčelám ve Spolaně se daří. Včelaři stočili více medu než loni

Na 60 kilogramů květového medu z Polabí stočili včelaři z úlů umístěných v areálu chemické společnosti Spolana v Neratovicích. Spolanský med plní nejen všechny normy dle odborných testů Výzkumného ústavu včelařského, ale pravidelně získává zlatou medaili nejvyšší kvality v soutěži Český med. Současně je jeho kvalita spolehlivým ukazatelem čistoty životního prostředí v areálu a jeho okolí. Projekt chovu včel medonosných funguje v tamním podniku od roku 2018. Letos se medobraní zúčastnili žáci ZŠ Libiš, kteří si prošli celý proces od sběru až po finální stáčení produktu do sklenic.


Spolanské medobraní je zlatým hřebem celého ročního snažení zdejších včelařů; z úlů se odebírají rámky se zásobou medu, následuje samotné vytáčení v medometu a stáčení produktu do sklenic. „Velmi nás těší, že květový med z Polabí zdobí každoročně zlatá medaile ze soutěže Český med. Doufám, že letos tomu nebude jinak, výsledky se dozvíme na podzim. Do velkovýroby medu se ale pouštět nehodláme. Význam včel totiž nespočívá pouze v produkci medu a dalších látek. Včely zabezpečují opylení kulturních plodin i volně rostoucí vegetace a kvalita medu vypovídá o kvalitě životního prostředí jak v areálu, tak i v nejbližším okolí,“ komentuje pozitivní dopady chovu včel Miroslav Falta, jednatel společnosti Spolana, a dodává, že sklenice s medem poslouží především jako nevšední pozornost.

05.jpgV okolí neratovické Spolany se díky toku řeky Labe nachází rozmanitá fauna a flóra. Myšlenka chovu včel medonosných v místech původní výroby čokolády a sacharinu se tak v roce 2018 rychle uchytla. „Nyní se staráme o pět včelstev. Letošní snůška byla oproti loňskému roku lepší – vegetaci v okolí včelích úlů svědčí slunečné počasí. Problémem nebyly ani dubnové deště, včely nedostatky rychle dohnaly. Stočili jsme 60 kilogramů medu, tedy o 10 kilogramů více než loni,“ pochvaluje si Lukáš Karlík, vedoucí energetiky a vodního hospodářství ve Spolaně a nadšený včelař v jedné osobě.

Tentokrát se medobraní zúčastnily i děti z libišské základní školy, kterým se podnik snaží předat zájem o životní prostředí formou nevšedního zážitku. Program si pro ně připravili jak včelaři, tak i Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou. „Děti měly poznat různé druhy medonosných rostlin a určit rekordmany ze zvířecí říše. Jedním z úkolů bylo popsat a správně poskládat jednotlivé části včelího těla. Nechyběla ani výroba tzv. zápichů a svíček ze včelího vosku. Za odměnu si děti odnesly pexesa, omalovánky, lízátka a bonbóny s tématikou či příchutí medu,“ uzavírá vedoucí Ekologického centra Martina Černá.  

Video z akce:

https://www.youtube.com/watch?v=2ho5yFox4Wc

Článek převzat z webu https://www.spolana.cz


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 25. 06. 2021 7:22