Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Naučná vycházka za stromy

Naučná vycházka za stromyVyvěšeno: 11. 4. 2022
Sejmuto:
Evidenční číslo: 19-2022

IMG_20220406_140708_BURST002.jpgNaučná vycházka za stromy

Kralupské ekologické centrum uspořádalo ve spolupráci s novým komunitním centrem seniorů na sídlišti Cukrovar vycházku spojenou s poznáváním stromů.

Ve středu 6. dubna 2022 krátce po poledni se před domem DPS sešlo několik zájemců z řad veřejnosti, kralupští senioři a mladší školáčci ze ZŠ Gen. Klapálka, které přivedla paní učitelka Němečková. Školní družina ZŠ Gen. Klapálka je již 8 let zapojena do projektu Kralupy – čisté město, v jehož rámci se naučná vycházka uskutečnila. Dalším zájemcem o zapojení se do projektu je právě kolektiv seniorů z komunitního centra.

Po úvodním přivítání účastníků vycházky lektorky ekocentra krátce pobesedovaly s dětmi o významu stromů pro náš život i pro naše zdraví. Děti už věděly, že stromy vyrábějí kyslík, který potřebujeme k dýchání, poskytují nám dřevo na výrobu ohromné škály užitkových předmětů, v létě uvítáme stín a chládek pod stromy apod. Nyní se však dozvěděly ještě další zajímavosti ze života stromů, například kolik kyslíku vyrobí nebo jakým způsobem spolu stromy komunikují. Při procházce sídlištěm Cukrovar upozorňoval pan Málek z ČSOP účastníky na zajímavé druhy stromů i keřů, které zde rostou. Objasnil účastníkům vycházky nejen to, o jaký strom se jedná, ale také čím se strom vyznačuje, jaký má růst, jaké vyžaduje stanoviště, upozornil na jeho zvláštnosti apod. Lektorky ekocentra měly připraveno několik zábavně naučných otázek o stromech a všichni účastníci si mohli tipnout správnou odpověď.

Vycházku zpestřil svým povídáním také místní ornitolog pan Havel, který uvedl několik zajímavostí o ptácích, které můžeme pozorovat v našem městě a v okolí. Několik zpěváčků bylo možné pozorovat i poslouchat jejich zpěv v průběhu procházky. Zájemci se dozvěděli i o tom, jak může každý z nás přispět k ochraně ptactva, čehož je stále více zapotřebí. Bohužel životní podmínky našich okřídlených zpěváčků jsou u nás vlivem lidské činnosti stále těžší a jejich ochrana je v dnešní době nezbytná.

Závěr vycházky proběhl v Husově parku, kde děti za odměnu zazpívaly ostatním přítomným píseň o vrbě. Lektorky ekocentra všem poděkovaly za pozornost a za účast. Dětem předaly drobné odměny zhotovené v rámci projektu.

Jana Krátká
Ekologické centrum Kralupy n/Vltavou

Projekt "Kralupy - čisté město" byl pro rok 2022 finančně podpořen městem Kralupy nad Vltavou v rámci zájmové dotace.


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 11. 04. 2022 7:43