Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Sedmáci nasbírali skoro 200 kilo odpadu

Sedmáci nasbírali skoro 200 kilo odpaduVyvěšeno: 3. 10. 2022
Sejmuto:
Evidenční číslo: 40-2022

20220927_091855.jpgSedmáci nasbírali skoro 200 kilo odpadu

I v letošním roce se Ekocentrum Kralupy zapojilo do celonárodní kampaně „Ukliďme Česko“. Tentokráte se naším úklidovým „parťákem“ stala Základní škola V. Havla, konkrétně žáci ze 7. ročníku.

Ekocentrum Kralupy pravidelně pořádá úklidové akce, které jsou součástí celorepublikové kampaně „Ukliďme Česko“. Hlavním cílem kampaně je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a další nepořádek. Jsme velmi rádi, že se letos do akce zapojila další kralupská škola.

V úterý 27. září 2022 proběhla akce „Pojďte uklízet s námi“, do které se zapojili žáci 7. A a 7. B. Sraz účastníků byl u zimního stadionu, kde proběhlo proškolení o zásadách bezpečnosti při úklidu, které provedli preventisti MP. Po rozdání ochranných pomůcek a pytlů, byli žáci rozděleni do dvou skupin, jedna skupina se vydala trasou od zimního stadionu za Lidl a Tesco, a poté mezi panelové domy směrem k řece. Druhá skupina zamířila k tenisovým kurtům a do přilehlých lesíků podél řeky. 

20220927_095737.jpgPředevším v sídlištích sbíraly děti cigaretové nedopalky, kterých je ve městě stále dost. Lidem, kteří je odhazují, bohužel nedochází, že se z nich uvolňují do prostředí škodlivé chemické látky, např. odhozenému nedopalku trvá až 15 let, než se zcela rozloží.

Bohužel ani tentokrát se úklid neobešel bez nálezu injekční stříkačky. Vše bezpečně zlikvidovali preventisti MP, kteří dozorovali po celou dobu úklidové akce.

Nejčastěji děti sbíraly PET láhve, plechovky, krabice, obaly od sušenek a brambůrků, skleněné lahve (většinou od lihovin), igelity a nedopalky, kterých se nasbírala plná plechovka. Ve čtvrti Lobeček se žákům podařilo za cca 90 min. nasbírat 20 pytlů odpadu o váze 184 kg.

Všichni se do úklidové akce zapojili nadšeně, a bylo vidět, že akce má smysl, zúčastnilo se jí 50 školáků a 8 dospělých.

Poté účastníci akce zamířili ke grilovišti, kde na ně čekala zasloužená odměna ve formě táboráku a opékání špekáčků. Nechyběly ani ekologické aktivity zaměřené na odpadovou problematiku, např. kvízy, doba rozkladu odpadu v přírodě, odpadkové sudoku a třídění odpadů na čas.

Všichni zúčastnění dostali na památku praktický pytlíček na potraviny a magnetku s radami, jak se chovat udržitelně každý den.

Velký dík patří všem zúčastněným úklidové akce – především dětem a pedagogům, ale také preventistům MP a TS Města Kralupy n/Vlt. za likvidaci nasbíraného odpadu.

Pokud se každý z nás bude k přírodě chovat zodpovědně, nebude takových úklidů potřeba.

Celá akce byla financována společností Linde Gas a.s.

Ekologické centrum Kralupy n/Vltavou

Foto: archiv ECK

loga2.jpg


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 30. 09. 2022 13:02