Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Ke stažení > Vítání ptačího zpěvu - tradiční oslava jara

Vítání ptačího zpěvu - tradiční oslava jara



Vyvěšeno: 30. 4. 2025
Sejmuto:
Evidenční číslo: 16-2025

bird-8007868_640.jpgVítání ptačího zpěvu - tradiční oslava jara 

Když se jaro probouzí a ranní mlhy ustupují prvním paprskům slunce, rozezní se krajina nejkrásnějším přírodním koncertem - ptačím zpěvem. Milovníci přírody po celém světě, včetně Středočeského kraje, se každoročně setkávají na akcích nazvaných "Vítání ptačího zpěvu", aby společně oslavili tento fascinující přírodní úkaz.

Historie a tradice

Tradice vítání ptačího zpěvu má své kořeny ve Velké Británii, kde v roce 1983 začala jako "Dawn Chorus Day" (Den ranního ptačího sboru). Do České republiky se tato aktivita dostala v 90. letech 20. století díky České společnosti ornitologické. Od té doby se tento zvyk rychle rozšířil a stal se oblíbenou jarní aktivitou pro nadšence všech věkových kategorií.

Vítání ptačího zpěvu se typicky koná začátkem května, nejčastěji v prvních dvou týdnech, kdy je ptačí aktivita na vrcholu. Akce obvykle začíná velmi brzy ráno - často již před východem slunce, kdy je ptačí zpěv nejintenzivnější.

Proč ptáci zpívají?

Ptačí zpěv není jen okrasou přírody. Pro ptáky samotné plní několik důležitých funkcí:

  • Samci zpěvem vymezují své teritorium a dávají ostatním samcům najevo, že toto území je již obsazené
  • Zpěv slouží k přilákání samic a následnému páření
  • Prostřednictvím zpěvu ptáci komunikují o potenciálním nebezpečí či zdrojích potravy
  • Některé druhy používají zpěv k udržování rodinných vazeb

Středočeský kraj - ptačí ráj v srdci Čech

Středočeský kraj se svou mimořádně pestrou krajinou poskytuje domov mnoha druhům ptáků. Díky rozmanité mozaice lesů, luk, polí, rybníků a říčních údolí zde můžeme pozorovat neobyčejnou druhovou rozmanitost. K nejzajímavějším lokalitám patří:

  • Údolí Berounky a Křivoklátsko - oblast s bohatými listnatými lesy, kde lze zaslechnout datly, strakapouda prostředního a vzácného lejska malého. Nádherné trylky zde vyluzují drozdi zpěvní, jejichž repertoár patří k nejbohatším v ptačí říši.
  • Polabí - nížinná oblast s lužními lesy a mokřady, kde hnízdí slavíci obecní. Jejich podmanivý zpěv můžete slyšet především za soumraku a svítání. V mokřadních oblastech se vyskytuje také rákosník velký a cvrčilka říční se svým charakteristickým monotónním cvrkáním.
  • Český kras - vápencová oblast s teplomilnými doubravami, kde žije pěnice vlašská a ťuhýk obecný. Z údolních stěn se ozývá výr velký a v opuštěných lomech hnízdí výreček malý.
  • Kokořínsko - pískovcová krajina s borovými lesy, kde můžete zaslechnout budníčka lesního, datlíka tříprstého a v podvečer tajemné houkání puštíka obecného.
  • Přírodní park Džbán - specifická oblast s výskytem dudka chocholatého, jehož charakteristické "up-up-up" patří k nezaměnitelným ptačím hlasům naší přírody.

Zajímavosti z regionu

V posledních letech ornitologové ve Středočeském kraji zaznamenali několik pozoruhodných jevů. Na Kokořínsku byl po desítkách let absence opět pozorován jeřábek lesní, jehož návrat souvisí s proměnou hospodaření v lesích.

V okolí Sázavy a středního Povltaví se úspěšně navrátil sokol stěhovavý, který hnízdí na skalních útesech a často využívá i vysoké stavby v průmyslových areálech.

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko byla zařazena mezi významné ptačí oblasti (IBA - Important Bird Area) díky výskytu více než 120 druhů hnízdících ptáků, včetně několika ohrožených druhů jako je včelojed lesní nebo čáp černý.

Zajímavostí je také kolonie vlh pestrých u Mělníka - tento exoticky vyhlížející pták, připomínající tropické druhy, se v posledních dekádách rozšířil ze Středomoří do střední Evropy v důsledku klimatických změn.

Jak se zúčastnit vítání ptačího zpěvu

Ve Středočeském kraji je každoročně organizováno několik akcí vítání ptačího zpěvu, především pod záštitou České společnosti ornitologické, místních poboček ČSOP (Český svaz ochránců přírody) nebo správ CHKO Křivoklátsko a Kokořínsko-Máchův kraj.

Populární jsou například ornitologické vycházky v:

  • Oblasti u soutoku Labe a Vltavy
  • Okolí Padrťských rybníků na Brdech
  • Mokřadech u Vlašimi
  • NPR Žehuňský rybník
  • Okolí Koněpruských jeskyní v Českém krasu

Účastníci se setkávají za rozbřesku na předem určeném místě, odkud pak pod vedením zkušených ornitologů vyráží na procházku přírodou. Kromě poslechu ptačích hlasů se návštěvníci mohou těšit i na ukázky odchytu a kroužkování ptáků, poznávání podle peří či dalších stop, a hlavně na mnohá vyprávění a zajímavosti ze života opeřenců.

Pro účast nepotřebujete žádné speciální vybavení, ačkoliv dalekohled může být užitečný. Nejdůležitější je teplé oblečení (ranní hodiny bývají chladné) a trpělivost. Nakonec není nic krásnějšího než poslouchat symfonie ptačích hlasů za úsvitu, když se příroda probouzí do nového dne.

Martina Černá
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
VUHU a.s., Most 

Foto: pixabay.com


Zpět na přehled
Naposledy změněno: 24. 04. 2025 7:21