Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 20. května - Světový den včel

20. května - Světový den včelDatum konání:
20.5.2024

uly.jpg20. května - Světový den včel

Každoročním připomínáním Světového dne včel můžeme zvýšit povědomí o zásadní roli, kterou včely a další opylovači hrají při udržování zdraví lidí a planety, a o mnoha výzvách, kterým dnes čelí. Tento den se oslavuje od roku 2018, kdy úsilí slovinské vlády vedlo Valné shromáždění OSN k prohlášení 20. května za Světový den včel.

Datum Světového dne včel bylo zvoleno podle narození Antona Janši (1734-1773), který byl průkopníkem moderního včelařství. Janša pocházel z rodiny včelařů ve Slovinsku, kde je včelařství důležitou zemědělskou činností s dlouholetou tradicí a osvícená panovnice Marie Terezie jej pozvala do Vídně, kde v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství. V dnešní době bohužel počty včel, opylovačů a mnoha dalších druhů hmyzu klesají. Světový den včel je tak příležitostí pro všechny - vlády, organizace, občanskou společnost, firmy nebo přímo občany - podpořit akce, které mají za úkol chránit a posilovat opylovače a jejich stanoviště, zvýšit jejich hojnost a rozmanitost a podporovat udržitelný rozvoj včelařství.

Dramatický úbytek zdravých a silných včelstev je totiž jedním ze současných environmentálních problém a má zásadní vliv na zemědělskou produkci v naší společnosti. Celkově došlo celosvětově za posledních 20 let k významnému úbytku včeI a podle některých studií za tuto dobu zmizela celá polovina včelstev.

Den otevřených úlů 2023
Jednou z akcí pro veřejnost k letošnímu Světovému dni včel je Den otevřených úlů, jehož druhý ročník pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s.. Pro zájemce se o víkendu 19.-21. 5. otevře 34 včelnic napříč Českou republikou a jedna v Žilinském kraji. Seznam včelnic včetně programu připraveného včelaři na jednotlivých včelnicích najdete na www.otevreneuly.cz.