Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 21. června - Den květů

21. června - Den květůDatum konání:
21.6.2024

flower-3140492_640.jpg21. června - Den květů

Den květů se každoročně slaví 21. června, tedy v den letního slunovratu. Tento svátek kvetoucích rostlin patří mezi významné dny, kterými můžete přivítat přicházející léto. Právě 21. červen představuje období, kdy vás květiny na zahradě i v přírodě potěší svou krásou, barevností i nádhernou vůní.

Co je Den květů
Den květů, který si připomínáme 21. června, oslavuje krásu a symboliku květin. Tento významný den se slaví nejen v České republice, ale po celém světě. Díky Dnu květů se můžeme všichni zastavit a obdivovat nekonečnou pestrost jednotlivých druhů květin, které do našeho života vnášejí radost a pozitivní energii.

Proč jsou květiny důležité?
V našich životech hrají květiny důležitou roli. Provázejí nás prakticky od narození až do smrti. Neobejde se bez nich spousta slavnostních a významných událostí. Jde například o narozeniny, oslavy, svátky, svatby či pohřby. Květiny druhým dáváme také jako poděkování nebo jako omluvu. Kromě toho květiny druhým nejen věnujeme, ale také je od ostatních velmi rádi přijímáme.

Na rostlé a řezané květiny zkrátka nedáme dopustit proto, že vyjadřují naše emoce a pocity. Zároveň představují symbol lásky, radosti či krásy. Květiny milujeme i z toho důvodu, že zlepšují náladu, odbourávají stres a zlepšují vzájemné mezilidské vztahy.  

Den květů ve světě
Den květů ve světě se 21. června slaví nejrůznějšími způsoby. Lidé si navzájem dávají květiny jak řezané, tak rostlé v květináčích, chodí v květovaném oblečení nebo jako projev úcty k přírodě vysazují nové květiny v zahradách či parcích. Na Den květů se často ve světě konají také speciální výstavy či přednášky nebo jsou organizovány velkolepé květinové průvody.

Den květů - Česká republika
Také Den květů v Česku představuje významný svátek. Co 21. května v České republice u příležitosti dne květů konkrétně dělat? Uvědomte si krásu a důležitost přírody a zaměřte se například na péči o životní prostředí. Vysaďte si na zahradě nové květiny. Novými druhy kvetoucích rostlin můžete osadit rovněž květináče na balkoně nebo na terase.

Na Den květů 21. června se zastavte i v květinářství a věnujte své drahé polovičce či mamince pugét řezaných květin. Na Den květů můžete obdivovat rovněž krásu své rozkvetlé zahrady. Vyrazte také do parku, arboreta či botanické zahrady a kochejte se. Vydejte se i na procházku do přírody a obdivujte krásu rozkvetlých luk.

Nejlepší dárek na Den květů
Den květů představuje svátek plný krásy, vůní a vzájemné lásky. Vyzývá k tomu, abychom obdivovali a oslavovali krásu květů a zároveň pěstovali dobré vztahy se svými nejbližšími. Právě proto je Den květů skvělou příležitostí k tomu, abychom udělali druhým i sobě radost - jak jinak než květinami.

Nejlepším dárkem na Den květů jsou rozhodně květiny ve všech formách. Jde nejen o řezané květiny či květiny v květináčích. Krásným dárkem na Den květů jsou také dárkové předměty s květinovou tématikou. I ty totiž druhým udělají radost a vnesou do vašeho vzájemného vztahu spoustu pozitivní energie.

Symbolika květin: Nesou v sobě šifrovaný vzkaz
Nejen na Den květů 21. června je důležité znát symboliku květin. Z jakého důvodu? Konkrétní druh květiny, kterou druhým věnujete, totiž v sobě nese šifrovaný vzkaz. Právě pomocí konkrétní květiny můžete druhým něco říct nebo se jich zeptat na to, co se neodvážíte vyslovit přímo.

Například rudá růže nebo červený tulipán znamená “miluji tě”, oranžová růže “toužím po tobě”, jarní fialka “celé mé srdce patří jen tobě”, různobarevný tulipán “máš krásné oči” nebo fialový hyacint “omlouvám se”.