Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 26. listopad - Světový den udržitelné dopravy

26. listopad - Světový den udržitelné dopravyDatum konání:
26.11.2023

girl-1906405_640.jpg26. listopad - Světový den udržitelné dopravy

Počínaje rokem 2023 je 26. listopad slaven jako Světový den udržitelné dopravy OSN. Jádro této iniciativy spočívá v uznání udržitelných, nízkoemisních a energeticky účinných druhů dopravy jako zásadních faktorů, které přispívají ke zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se jí. Tyto druhy dopravy navíc hrají zásadní roli při plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) stanovených OSN.

Dne 16. května 2023 vyhlásilo Valné shromáždění OSN 26. listopad Světovým dnem udržitelné dopravy. Toto průlomové rozhodnutí je dalším významným krokem směrem k podpoře spolupráce v oblasti udržitelné dopravy a k prosazování celosvětového závazku v rámci Agendy pro udržitelný rozvoj 2030, Pařížské dohody, Nové městské agendy a Politické deklaraci o zvýšení celosvětové bezpečnosti silničního provozu.

Ve své rezoluci Valné shromáždění OSN vyzývá všechny členské státy OSN a organizace, mezinárodní a regionální organizace a občanské společnosti připomenout Světový den udržitelné dopravy vzděláváním a pořádáním akcí zaměřených na zvyšování povědomí veřejnosti o problematice udržitelné dopravy. Vyzývá také mezinárodní organizace, regionální instituce a soukromý sektor, aby dále koordinovaly své úsilí a spolupracovaly při mobilizaci finanční a technické pomoci zemím, zejména rozvojovým zemím, s cílem posílit spojení mezi všemi druhy dopravy.

Generální tajemník Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) p. Umberto de Pretto řekl: "IRU a komunita silniční dopravy je potěšena, že OSN reagovala tak rychle na iniciativu IRU a velmi vítá Světový den udržitelné dopravy OSN jako uznání nepostradatelné role dopravy ve společnosti, v ekonomickém rozvoji a v ochraně životního prostředí. Světový den udržitelné dopravy bude zvláštní příležitostí pro každého obyvatele této planety se zastavit, zamyslet se a znovu rozpoznat, jak zásadní je doprava, zvláště silniční doprava, v každém aspektu našeho každodenního života."

První Světový den udržitelné dopravy je vhodný okamžik pro vlády, organizace i jednotlivce, aby se zamysleli nad svými volbami v oblasti dopravy a zavázali se k udržitelným alternativám. Přijetím cyklistiky a dalších udržitelných způsobů dopravy můžeme vytvořit ekologičtější, zdravější a spravedlivější svět...

https://www.enviweb.cz