Na 8. května připadá na Světový den oslů. Byl založen v roce 2018, aby přinesl povědomí o nelehké situaci těchto odvážných a sympatických zvířecích pomocníků, včetně jejich léčby.
Divocí osli
Osli patří do řádu lichokopytníci (Perissodactyla) a čeledi koňovití (Equidae). V současné době se v přírodě vyskytují tři druhy divokých oslů. V Asii je to osel asijský (Equus hemionus) s pěti poddruhy, včetně vzácného onagera, a kiang (Equus kiang) se třemi poddruhy. V Africe žije nejvzácnější z divokých oslů a nejmenší z koňovitých osel africký (Equus africanus). U něj se rozlišují dva poddruhy – osel somálský a osel núbijský. Právě z afrických oslů (převážně osla núbijského) byl vyšlechtěn osel domácí (Equus africanus f. asinus).
Domácí osli
Domestikace oslů začala před 6 000 lety v dolním údolí Nilu. Vyšlechtěných plemen a barevných variant je mnohem méně než u koně domácího. Mezi osli, koňmi a dokonce i zebrami existují kříženci:
Hřebci kříženců (mezek i mula) neplodní, klisny někdy plodné; využití k práci, nošení nákladů, tahání a ježdění – jsou nenáročnější, klidnější a vytrvalejší než koně a odolnější než osli.
tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most
Po - Pá: 6.30 - 14.30