Kvalita ovzduší

Praha 6-Břevnov
Praha 4-Chodov
Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 10-Průmyslová
Praha 5-Řeporyje
Praha 10-Šrobárova
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Kralupy nad Vltavou-sportoviště
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Praha 7-Holešovice
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > O víkendu proběhl nejúspěšnější Festival ptactva od roku 2013

O víkendu proběhl nejúspěšnější Festival ptactva od roku 2013Datum konání:
12.10.2021

kachny.jpgO víkendu proběhl nejúspěšnější Festival ptactva od roku 2013

Více než 28 000 lidí se o prvním říjnovém víkendu zúčastnilo Evropského Festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků. 41 partnerských organizací BirdLife International, v Česku zastoupené Českou společností ornitologickou (ČSO), připravilo pro zájemce více než 1 800 akcí, na kterých byli návštěvníci svědky ptačí migrace a pozorovali více než 7 milionu ptáků na své cestě do zimovišť.

V Česku se konalo 41 akcí, kterých se zúčastnilo přes 1 300 lidí. Sedm dalších vycházek je ještě plánováno na nadcházející víkendy. „Více než 6 000 ptáků měli možnost pozorovat lidé v PR Kotvice. Kromě tisícihlavých hejn holubů hřivnáčů, kachen a husí mohli obdivovat i tři majestátní orly mořské či nenápadného kulíka bledého, který hnízdí v arktické tundře a u nás ho můžeme vzácně spatřit právě na tahu,“ uvádí Gabriela Dobruská, která Festival Ptactva v Česku koordinuje.Festival ptactva je oslavou ptačí migrace a jedinečnou příležitostí k pozorování podzimního tahu ptáků. „Hned na několika místech byly pozorovány severské druhy kachen (ostralka štíhlá, hvízdák euroasijský, polák malý), bahňáci (jespák křivozobý, jespák obecný, břehouš rudý, vodouš tmavý a vodouš šedý) či orlovec říční. V případě kormorána malého, kterého pozorovali návštěvníci na Vrbenských rybnících u Českých Budějovic, se zase jedná o výskyt teplomilného druhu z jižní Evropy,“ doplňuje Dobruská.

Letošnímu Festivalu ptactva přálo počasí, většinu akcí provázely ukázky odchytu ptáků spojené s kroužkováním. To je důležité pro zjišťování informací o tahu ptáků. Na mnoha místech se chytli ptáci, kteří již své kroužky měli z dřívějších let. To pomáhá zjistit například stáří ptáků či jejich věrnost tahovým cestám. „Zajímavostí byla pěvuška modrá s estonským kroužkem v Řevnicích či rákosník proužkovaný s maďarským kroužkem na Nesytu,“ dodává Dobruská.

Článek převzat: birdlife.cz