Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Spotřeba pesticidů v Česku klesá. Pomáhají zákony i počasí

Spotřeba pesticidů v Česku klesá. Pomáhají zákony i počasíDatum konání:
23.7.2021

hnojeni.jpgSpotřeba pesticidů v Česku klesá. Pomáhají zákony i počasí

Zákaz některých chemických látek, ale také příznivé podzimní počasí stojí za dalším snížením množství použitých chemických přípravků na ochranu rostlin. Za loňský rok se jich podle ministerstva zemědělství spotřebovalo 11,05 milionu kilogramů, což je o 4,3 procenta méně než v roce předešlém.

Herbicidy proti plevelu a invazivním rostlinám, fungicidy proti plísním a houbám či desikanty k vysoušení – druhů chemických postřiků je celá řada. Jejich množství se ale daří dlouhodobě snižovat. Přispívá k tomu nejen zvyšující se počet zakázaných látek, ale také počasí, které bylo pro zemědělce v minulých letech příznivé. „Průběh jara 2020 byl suchý a nepřispíval k rozvoji houbových patogenů obecně všech plodin, s čímž byla následně spojená i nižší úroveň fungicidní ochrany. Suchá jara v posledních letech umožňují zemědělcům některá z prvních fungicidních ošetření vynechat a směřovat hlavní ochranu proti listovým skvrnitostem až na květen či červen,“ uvedlo ve své výroční zprávě Ministerstvo zemědělství ČR.

Chemické postřiky zvládáme eliminovat dlouhodobě. Podle zprávy evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2020 je Česko hned po Portugalsku a Irsku třetí nejúspěšnější zemí Evropské unie z hlediska klesajícího objemu prodaných pesticidů. Mezi lety 2011 a 2018 se v tuzemsku podařilo snížit prodej prostředků proti škůdcům o 27 procent.