Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > V Kralupech budeme mít od prosince více kontejnerů na tuky a oleje

V Kralupech budeme mít od prosince více kontejnerů na tuky a olejeDatum konání:
19.11.2021

olej.jpgV Kralupech budeme mít od prosince více kontejnerů na tuky a oleje

V průběhu prosince přibudou v Kralupech nad Vltavou další kontejnery na použité jedlé tuky a oleje z domácností. Kralupští radní schválili smlouvu TRAFIN OIL, a.s. Celkem bude pořízeno 35 kusů sběrných nádob černé barvy s fialovým víkem o objemu 240 l na ukládání tohoto odpadu. K vyprazdňování nádob bude docházet v intervalu jednou za tři měsíce. Kde přesně budou sběrné nádoby na použité tuky a oleje umístěny, najdete v naší aktualizované odpadové mapě.

Jak třídit tuky a oleje doma v kuchyni a kam je vyhodit?

Použité potravinové tuky jsou cenným materiálem. Třídit můžete všechny druhy potravinářských olejů - slunečnicový, olivový, řepkový, sójový, palmový, kokosový, a další tuky (máslo, margarín nebo sádlo). To znamená, veškeré oleje a tuky z konzerv, ze zeleniny, masa, ryb nakládaných v oleji nebo marinády na grilování, a samozřejmě ze smažení i fritování. Tyto tuky lze dobře recyklovat a následně využívat např. při výrobě biologických paliv. Proto je dobré je třídit a nevylévat oleje do výlevky nebo kanalizace, kterou ucpávají, poškozují čističky a snižují kvalitu vyčištěné vody.

Použitý vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plná, vyhoďte ji do kontejneru na tuky. Vhazujte vždy pečlivě uzavřenou. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte na kompost nebo do směsného odpadu.

DO KONTEJNERU NA TUKY VHAZUJTE:

  • zbytky oleje z pánví
  • zbytky z fritovacích hrnců
  • zbytky tuhých tuků (máslo, hera, apod).

DO KONTEJNERU NA TUKY NIKDY NEVHAZUJTE:

  • technické oleje (motorové, mazací, apod)
  • masážní a kosmetické oleje

Ten, kdo třídí tuky, předchází tak znečištění a haváriím celé kanalizační sítě, které je nutné nákladně a složitě řešit. Snižuje znečištění odpadních vod, a zabraňuje tak pronikání odpadního oleje do půdy, vody a celého ekosystému. Šetří přírodní zdroje a snižuje potřebu pěstování dalších olejnin pro průmyslové účely. Díky recyklaci použitých olejů se redukuje množství CO2 produkovaného do ovzduší.