Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Vybíráte úsporný spotřebič? Nový online kalkulátor usnadní volbu

Vybíráte úsporný spotřebič? Nový online kalkulátor usnadní volbuDatum konání:
25.8.2021


power-outlet-304983_640.jpgUsnadnit orientaci v nových energetických štítcích a pomoci s výběrem úsporného elektrospotřebiče - to je úkolem nové webové aplikace ,,Ověř a ušetři", která v rámci evropského projektu Label 2020 funguje již v 16 zemích EU. V Česku je nyní aplikace zdarma dostupná na adrese tool.label2020.eu/cz/

Jak aplikace funguje

Zákazník nemusí nic stahovat, pouze otevře webovou stránku a zvolí buď načtení QR kódu na energetickém štítku chladničky, pračky, televizoru nebo myčky nádobí, nebo vyhledání produktu dle jeho názvu. Aplikace je přímo napojena na evropskou databázi výrobků EPREL, z níž se automaticky načtou oficiální údaje o produktu do kalkulace. Klient si pak může upravit kupní cenu spotřebiče, ceny energií nebo vody a očekávanou životnost výrobku.

Úspornější produkty ušetří stovky až tisíce korun ročně

Rozdíly v provozních nákladech se napříč skupinami produktů liší. Například u chladniček je mezi modely ve třídách A a E rozdíl v úspoře až 7000 Kč za 10 let. Ještě vyšší rozdíly jsou pak u praček kombinovaných se sušičkami. U běžných praček, myček či TV displejů jsou pak rozdíly v dlouhodobé úspoře menší. Zde pak z hlediska celkových nákladů hraje větší roli kupní cena, kterou aplikace do výsledku započítává.

Zákazník se však nemusí vždy rozhodovat podle celkových nákladů, ale prioritou pro něj může být i jiný parametr výrobku, jako například hlučnost či objem mrazicího prostoru chladničky. I tyto údaje se ve srovnávací tabulce zobrazí.

Proč se měnily energetické štítky

Vlivem změny evropské legislativy se v březnu 2021 většina domácích spotřebičů posunula do nižší energetické třídy. Většina novějších modelů praček, myček či chladniček se totiž již nacházela v kategoriích A++ až A+++ a systém tak přestával být přehledný. Evropská komise se proto rozhodla vrátit k původní škále označování A-G. Výrobci tak mají zároveň získat prostor k dalšímu zvyšování úspornosti výrobků.

Novou podobu v březnu zároveň získaly i energetické štítky - jejich součástí je nově také zmíněný QR kód. Po jeho načtení do aplikace lze získat nejen představu o provozních nákladech spotřebiče, ale i další informace nad rámec energetického štítku.

Článek převzat a upraven z http://www.enviweb.cz