Kvalita ovzduší

Praha 8-Kobylisy
Letiště Praha
Praha 4-Libuš
Praha 5-Stodůlky
Praha 6-Suchdol
Beroun
Kutná Hora-Orebitská
Kladno-střed města
Kladno-Švermov
Mladá Boleslav
Ondřejov
Příbram-Březové Hory
Rožďalovice-Ruská
Tobolka-Čertovy schody
Zdroj: CHMI
Drobečková navigace

Úvod > Kralupy - čisté město > Patronát

Patronáty

DSC_0085.JPG Projekt Kralupy - čisté město vybízí k zapojení základních a středních škol, ale také veřejnosti i podnikatelských subjektů. Zapojit do projektu se může opravdu každý, komu není lhostejné životní prostředí.

Co si představit pod "patronátem" lokality?

V prvé řadě upozorňujeme, že podmínkou patronátu lokality není její úklid a fyzická péče o ní. Smyslem je především osvěta, pozornost věnovaná problematickým lokalitám a problematickému přístupu lidí k životnímu prostředí. I když je patronát lokality určen především školám, může tuto formu zapojení se do projektu zvolit i firma, jednotlivec nebo rodina.

Spravované lokality v rámci projektu Kralupy - čisté město:

 • Park U Parku
 • Park u skateboardového hřiště na sídlišti Cukrovar
 • Prostor pod turistickou základnou KČT Kralupy n. Vlt.
 • Školní zahrada Dvořákova gymnázia
 • Park za nemocnicí
 • Školní zahrada ZŠ Třebízského
 • Park Jaroslava Seiferta v Lobečku
 • Lesopark na Hostibejku
 • Velvarka
 • Husův park
 • Les v Minicích (Pod Hradištěm)
 • Park pod Macalákem


Dny Patronů

IMG_6008.JPGJedná se o zábavně-naučné odpoledne, které připravuje ekocentrum ve spolupráci s kralupskými spolky a organizacemi. Zábavný program pro děti probíhá na několika stanovištích. Děti po skupinkách navštěvují stanoviště a plní zde vědomostní úkoly a dozvídají se od lektorů nové informace z dané oblasti.

Vedoucí městského útulku pro psy Lesan paní Monika Kolková přiváží sebou na ukázku pejska a beseduje s dětmi o správné péči o pejsky, o nutném úklidu po pejscích, ale také o tom, jak se bránit před útočícím psem, dále hovoří o smyslu a poslání útulku pro psy ve městě.

Zástupci místní organizace Českého svazu ochránců přírody pod vedením pana Františka Málka připravují pro děti zajímavé povídání o stromech a dřevinách, o významu zelených rostlin pro náš život a naše zdraví, čistý vzduch i příjemné klima. Děti mají možnost na vlastní oči vidět nejrůznější druhy listnatých i jehličnatých stromů. Dozvědí se také, jak se správně sází strom.

Strážníci Městské policie v Kralupech nad Vltavou, ukáží žákům různé pracovní pomůcky strážníků, se kterými přicházejí do styku při výkonu své služby např. narkotizační pušku nebo střelné zbraně.

Na stanovišti Hasičského záchranného sboru Synthos Kralupy a.s., hasiči dětem předvedou ochranné obleky, masky, dýchací přístroje a další techniku, kterou používají při hašení požárů a při různých technických zásazích. Zájemci si mohou prohlédnout vozy uvnitř a dokonce přidržet proudnici s vodou, aby zjistili, že hašení požáru není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Máte-li zájem o výše uvedenou akci či patronát na zvolenou lokalitou, neváhejte nás kontaktovat.